O oblasti

Velika je jednou ze tří malých vesniček rozprostřených na v Řecku pravděpodobně nejdelší souvislé 12-ti kilometrové pláži, která se každoročně pyšní tzv. Modrou vlajkou FEE, garantující ekologicky čisté a průmyslem nedotčené prostředí a pláže. Celá pláž je lemována jednou místní pobřežní komunikací, z níž vedou do mělkého obydleného vnitrozemí jen obslužné uličky a cesty. V lokalitě se nacházejí maximálně dvou (jen výjimečně tří) podlažní stavby, vesměs soukromé domy místních obyvatel (z nichž celoročních residentů je jen cca 200), restaurace, taverny, obchůdky a penziony provozované opět místními starousedlíky. Mezi touto zástavbou se od moře dále do vnitrozemí, směrem k pohoří Ossa, které se zvedá do výšky přes 1 500 m.n.m., rozkládají sady olivovníků, kiwi, broskvoní a dalších ovocných stromů, čímž je dotvářena příjemná středomořská scenérie celé oblasti. Samotná pláž je přírodní, v horní části písečná, při přechodu do moře převážně oblázková, voda je proto absolutně čistá. Na pláži je díky její rozlehlosti a současně malému počtu návštěvníků vždy dostatek místa pro odpočinek, čímž odpadá starost získat dobré místo u vody, běžná ve větších turistických letoviscích. Turisté mohou ležet přímo na písku či na oblázcích, k dispozici jsou ale rovněž lehátka a slunečníky patřící jednotlivým tavernám a restauracím na pláži – tyto jsou na rozdíl od jiných oblastí zdarma, majitelé jsou spokojeni, když si během dne u nich koupíte jednu kávu, ale není to podmínkou. I to dokresluje pohodu a přátelskou atmosféru, pro Veliku tak specifickou.

Nespornou výhodou oblasti, kterou bychom chtěli i s ohledem na nedávné události v řadě turistických destinací vyzdvihnout, je vysoká míra bezpečnosti, daná především větší vzdáleností od městských aglomerací a průmyslových center či nízkou hustotou populace, jak ve smyslu místních obyvatel, tak v létě zahraničních návštěvníků.

Při širším pohledu na Veliku stojí za zmínku překrásné útesy s písčitými plochami mezi skalami na severním okraji pláže, které jsou vzdáleny cca 3 km od našich ubytovacích kapacit – tam je možné (opět s využitím lehátek a slunečníků zdarma) strávit celý den a užít si například i pěkné „šnorchlování“. Na jižním okraji pláže, u Hotelu Golden Beach, je naopak k vidění malebný rybářský přístav. V kopcích nad Velikou je možné navštívit malý byzantský kostelík Agios Theologos s dochovanou freskovou a obrazovou výzdobou a překrásným výhledem na celou rozlehlou pláž pod ním. V souvislosti s léčivými účinky zdejší oblasti pak nelze zapomenout na 12 kilometrů vzdálené lázeňské městečko Kokino Nero (Červená Voda), kde vyvěrá pramen výborné minerální železité vody a jsou zde léčivé bahenní koupele volně přístupné všem zájemcům. Na všechna tato místa je možné vyrazit po vlastní ose, případně Vás tam rádi dopravíme.

Z hlediska sportovního vyžití jsou na pláži k dispozici hřiště na plážový volejbal, dva tenisové kurty s betonovým podkladem i multifunkční sportoviště s plastovým povrchem.

Jak vidíte, Velika je na Vaši návštěvu připravena.